"....Kvalitní dirigent Adam Sedlický pečuje o blaho zpěváků, jako by zastupoval samotného Fibicha,“......

"....Kvalitní dirigent Adam Sedlický pečuje o blaho zpěváků, jako by zastupoval samotného Fibicha,“......

Opeře Národního divadla moravskoslezského se dostává mimořádného zájmu nejen ze strany domácích recenzentů, ale také ze strany zahraniční kritiky. Recenzenti z prestižního německého časopisu Opernwelt se pravidelně věnují návštěvám a reflexím zejména českého repertoáru i nové opeře.

Recenzent Gerhard Persché v posledním čísle magazínu Opernwelt – jednoho z nejuznávanějších operních časopisů v Evropě – zejména oceňuje uvádění českých oper, která nebývají obvyklým repertoárem divadel: „Sám Jiří Nekvasil, od roku 2010 ředitel Národního divadla moravskoslezského, od samého počátku vyhrazoval českému opernímu repertoáru speciální prostor. Repertoár daleko přesahuje (to stále poněkud blahosklonně znějící) úsloví ‚pro užší okruh posluchačů‘. Nekvasil vynesl na světlo desítky děl, která byla až dodnes mimo území České republiky neznámá; mimo jiné Janáčkovu ŠárkuAriadnu, dále pak Mirandolinu nebo Tři přání od Bohuslava Martinů a Dvořákovu Armidu.“ 

Posledním počinem bylo uvedení Fibichovy Bouře, která se do Ostravy vrátila po 69 letech a na česká jeviště po 47 letech. NDM bylo v sezóně 2016/2017 jediným divadlem na světě, kde mohli diváci tuto operu vidět na jevišti: „Zdeněk Fibich (1850–1900) je stále považován za ‚skladatele pro vybrané publikum‘. Málo známá je například jeho opera Bouře. Libretista Jaroslav Vrchlický Shakespearovu hru utřídil a vyňal z ní především ty úseky, které se zabývají sladkou láskou Prosperovy dcery Mirandy (zde – barvou hlasu připomínající mladou Luciu Popp – Barbora Řeřichová) k Fernandovi, synovi neapolského krále (Martin Šrejma se svým koncentrovaným tenorem). A Kouzelník musí splnit svůj part sám, ten se nachází někde mezi Wotanem a Bludným holanďanem (což Richard Haan v Ostravě suverénně na jevišti ztvární) – Fibich jako skladatel smýšlel spíše ‚německy‘ a reagoval velmi silně na dílo mistra ze ‚Zeleného pahorku‘ (Richard Wagner – pozn. překladatele). Jiří Nekvasil kouzlil se svým skrovným rozpočtem ve výši necelých 10 000 euro, ale díky bohaté fantazii podobně jako Prospero (který je v ostravské interpretaci představen jako dvojník Leonarda da Vinci) ovládne ostrov Bouře i blaženě milujících. Kvalitní dirigent Adam Sedlický pečuje o blaho zpěváků, jako by zastupoval samotného Fibicha,“ pokračuje Gerhard Persché.

Originální článek ke stažení zde.

Překlad článku k dispozici zde.

 

Zdroj: www.ndm.cz